Přehled: Rituál přechodu do nového věku spojený s noční potní chýší
Pokud ještě nejste rozhodnutí, co na Silvestra, a chtěli byste jej strávit bez alkoholu, bez rachejtlí a v napojení na Jednotu, srdečně Vás zveme na tento Rituál přechodu do nového věku s potní chýší.
Potní chýše je nesmírně silný očistný a léčivý posvátný obřad vycházející z rituálů přírodních národů, především severoamerických Indiánů. Jeho původní význam spočíval v tom, že se setkáme s temnotou, která je v nás, pobudeme s ní, přijmeme ji a pak do ní přineseme světlo. Mnohem novější je pojetí potní chýše jako dělohy Matky Země, do které se vracíme, abychom se na závěr obřadu opět narodili. Které pojetí přijmete, je na každém z Vás, stejně jako to, co Vám osobně obřad přinese a jak ho budete vnímat. Pokaždé je totiž jiný a pro každého je jiný.
Harmonogram: Sraz je v Mokrovratech ve 13:00, do potní chýše půjdeme cca ve 22:00.
Upozornění: Minimálně 4 dny před obřadem nepijte alkohol a neužívejte žádné drogy a, je-li to možné, raději se vyhněte i sexu. Obřad nemusí být vhodný pro lidi s onemocněním srdce a vysokým tlakem. V případě jiných vážnějších zdravotních problémů účast konzultujte, prosím, předem s tím, kdo obřad vede. Obřadu se po dohodě mohou účastnit i ženy v menstruačním čase.
Chce-li člověk umocnit obřad, jí před nim střídmě, nebo se i úplně postí. Do potní chýše se vstupuje nejlíp s prázdným žaludkem. Protože ale do chýše půjdeme až v odpoledních hodinách, je vhodné alespoň lehce posnídat.
Oblečení do potní chýše: muži šortky, pro ženy jsou to tradičně dlouhé šaty nebo dlouhá sukně + tričko, obojí pod kolena a alespoň s krátkým rukávem tak, aby zakrýval ramena. Vše z přírodních materiálů (bavlna…). Dále si vezměte nejlépe i dva ručníky, jeden do potní chýše a druhý pak na osušení. Pokud nechcete sedět na studené zemi, vezměte si i něco pod sebe. Igelitový pytel/taška se hodí na mokré věci. Před obřadem je doporučené odložit veškeré kovové šperky!
Co s sebou: jídlo a pití na hostinu po obřadu (bude z toho co přineseme), nůž, lžíci, misku a hrníček. Pravděpodobně bude zamrzlá pumpa a v místě nebude voda, takže si vezměte dostatek vody na čaj, pití a mytí. Je také vhodné vzít dárek pro vedoucího obřadu a firemany, například tabák (toho se vždy při obřadu spotřebuje hodně, nejlépe neparfémovaný, přírodní, bez aditiv – např. Luckies hnědý), čokoládu apod. Také prosím, pokud někdo máte nějaké starší deky, které můžete postrádat a věnujete nám je, bude to úžasné. Můžete si také přinést 1 – 4 osobní kameny, zhruba velikosti menšího melounu. Neměly by pocházet z vody (potoka, řeky…), vhodný není ani křemen nebo kameny příliš drolivé (opuka). Nejlepší jsou vyvřeliny (čedič). Kdo hodláte po obřadu přespat v jurtě nebo pod širákem, vezměte si karimatku a spacák. V jurtě jsou kamna, a pokud nezapomeneme přikládat, bude teplo. Také je dobré oblečení k ohni a práci s jeho přípravou, protože rituál připravujeme společně a je vhodné přiložit ruku k dílu podle svých možností. Nejvíc práce je při řezání, štípání a nošení dřeva a u toho se pochopitelně člověk zamaže. Také často bývá potřeba zavírací nůž a vzhledem k tomu, že obvykle končíme za tmy i baterka, nejlépe čelovka.
Pro jeden z rituálů si každý s sebou přineste talířek nebo misku s oblíbeným jídlem některého ze svých zemřelých předků nebo blízkých, zvláště těch, ke kterým jste nenašli cestu za jejich života.
Kdo máte, vezměte si bubínky a chřestidla, případně jiné etnické nástroje.
A na Nový rok Vás všechny zvu, než se rozejdeme, na novoroční čočku k obědu.
Vyrovnání energie: Indiánské obřady jsou darem a není možné si za ně něco účtovat. Zároveň je ale mezi Indiány velmi silné povědomí, že je potřeba energie vyrovnávat a obřady si velmi cení. Proto je příspěvek za obřad dobrovolný a slouží především na pokrytí nákladů za dřevo, dovoz kamenů, cestovné, příspěvek majitelce objektu a dalších, které činí 650 – 850 Kč na osobu podle počtu účastníků. Bylo by skvělé, kdybychom nemuseli na obřad doplácet. Máte-li dostatek, můžete dát i více, jako pomoc za ty, kteří to štěstí nemají. A pokud máte naopak hluboko do kapsy, neváhejte přijet i pokud dáte méně, nebo i nic. Jenom se potom při obřadu nezapomeňte pomodlit za ty, kteří přispěli i za Vás.
Ubytování: Přespání v jurtě ve vlastním spacáku na vlastní karimatce je možné za příspěvek 150 Kč/noc. Příspěvek za nocleh je možné si po dohodě s majitelkou také odpracovat – drobné zahradní a úklidové práce na pozemku apod.
Popis cesty: Po Strakonické na Dobříš, kde je odbočka na Mokrovraty 6 km. V Mokrovratech první odbočka vlevo, po 100 m opět vlevo po polní cestě asi 500 m až k lesu, kde už uvidíte stát jurtu. Další informace najdete na Lesní školka Dítě v lese www.ditevlese.cz. Pokud se budete potřebovat s někým svézt nebo naopak máte volné místo v autě a jste ochotni někoho vzít, napište nám to níže do zprávy.
Máte o seminář zájem?
Zadejte svůj email a my vás budeme informovat o dalších vypsaných termínech.
Chcete seminář zakoupit jako dárek či si jej předplatit?