Legenda o Bílém bizonovi (o Bílé bizoní ženě)

Legenda o Bílém bizonovi (o Bílé bizoní ženě)

Siouxové (Lakotové) Bílí bizoni jsou pro většinu domorodých Američanů posvátní. Národ Lakotů (Siouxů) předal Legendu o Bílém bizonovi – příběh starý přibližně 2000 let – na mnoha zasedáních rady, posvátných obřadech a prostřednictvím kmenových vypravěčů. Existuje několik variant, ale všechny jsou ve stejném smyslu a nesou stejné poselství. Komunikujte se…
Lék na bolest

Lék na bolest

"Babičko, jak se vyrovnáváš s bolestí?" zeptala se indiánská žena babičky z kruhu starších. "Rukama, drahoušku. Když to děláš rozumem, bolest ještě více ztvrdne." „Svýma rukama, babičko?" "Ano, ano. Naše ruce jsou anténami naší Duše. Když s nimi pohybuješ šitím, vařením, malováním, dotýkáním se země nebo zanořením do země, vysílají…
Není možné prodat Zemi

Není možné prodat Zemi

Náčelník Vraní noha stál a díval se, jak bílý muž rozkládá na zem mnoho jednodolarových bankovek. „To je to, s čím bílý muž obchoduje, toto je jeho buvolí kůže. Stejně jako vy obchodujete s kůžemi, my obchodujeme s těmito kousky papíru." Když bílý náčelník položil všechny své peníze na zem…
Kukuřičná matka

Kukuřičná matka

(legenda kmenů Jihovýchodu) Kdysi dávno, po stvoření světa, se lidem nevedlo moc dobře. Jen těžko si sháněli potravu a často měli hlad. Tehdy se u jednoho kmene objevila stará žena s bílými vlasy. „Nemáme pro tebe místo, zmiz odsud!“ křičeli na ni, a tak pokračovala dál. Obešla několik tábořišť a až…
Povídání o životní vizi

Povídání o životní vizi

Jedna z těch zásadních věcí, chceme-li mít šťastný život, je žít ho tak, abychom naplňovali svou životní vizi, smysl svého života. Na to ovšem potřebujeme svoji vizi znát. Ve všech tradičních kulturách procházejí proto lidé nějakým rituálem zaměřeným na hledání své životní vize, na rozpomenutí své duše na záměr, se…
O Velkém nešikovi a Celistvosti

O Velkém nešikovi a Celistvosti

„Tati a proč dáváme Velkému nešikovi vždycky kus našeho bizona, když on si nic neuloví?“ ptá se malý indián Bystré oko svého tatínka. „To si dobře zapamatuj,“ odpovídá Tanec bizona. K dokonalosti, jednotě a harmonii potřebujeme všechny vlastnosti. I ty, které se nám nelíbí. Velký nešika na sebe vzal nešikovnost…
Zkouška dospělosti

Zkouška dospělosti

Dva mladí indiánští chlapci procházeli zkouškou dospělosti. Za svítání jim náčelník uložil odejít do divočiny, vyrobit luk a do soumraku přinést zvíře, které s ním uloví. První chlapec se hned za vesnicí zastavil, aby se pomodlil k Velkému Duchu. Řekl, že prochází zkouškou dospělosti a požádal o pomoc, aby došel…
O Motýlím tanci

O Motýlím tanci

Legenda kmene Cherokee Před mnoha a mnoha lety, v době, kdy byla Země ještě docela mladá, žila jedna krásná motýlí samička, které zemřel muž v boji. Aby vyjádřila svůj žal, odložila svá nádherná křídla a zavinula se do nevýrazného šedivého zámotku. Ve svém zármutku nemohla jíst a nemohla spát a její příbuzní…
O pavoukovi a lidech

O pavoukovi a lidech

Legenda kmene Osage Jednoho dne v lese lovil náčelník jednoho indiánského kmene. Chtěl svým lidem přinést symbol, který by jim dal život a sílu. Narazil na stopy obrovského jelena. Náčelník z toho byl velmi nadšený. „Dědečku Jelene,“ řekl, „jistě se mi ukážeš. Staneš se symbolem mého lidu. Začal sledovat stopy.…
Džbán a prostor uvnitř

Džbán a prostor uvnitř

Cestu k vodě znala malá Yoki dokonale. Chodila po ní odmalička. Dneska ale poprvé měla také svůj džbán na vodu. Byla už dost velká, aby ho unesla. Kráčela nedočkavě téměř v samém čele zástupu žen. Tady kolem starého javoru a teď už jenom pár kroků. Z kraje louky už je…
O šamanismu i křesťanství

O šamanismu i křesťanství

Portrét Iva Musila a jeho povídání o šamanismu, křesťanství či šamanské cestě za Ježíšem přináší krátký dokument Markéty Černé. Všechna práva jsou vyhrazena autorce, dokument je možné stahovat či veřejně prezentovat pouze s jejím výslovným souhlasem.  
Vděčnost je stav bytí

Vděčnost je stav bytí

„Vděčnost je stav bytí,“ začal Černý jestřáb své vyprávění za zvuků praskání ohně. „Není to jen poděkování. Je to naprostá důvěra v to, co nás přesahuje,“ pokračoval. „Když jsem byl jinoch, zalíbil se mi divoký kůň z plání, černější než temná noc. Měl v sobě tolik divokosti, tolik síly, že jsem mu…
Být opravdový

Být opravdový

„Jak by si mě mohla Černá Peruť všimnout? Zrovna mě. Kdoví, jestli já si nějakou sqaw vůbec někdy najdu. Proč by mě chtěla?“ přemítal Bílý Jelen a bezmyšlenkovitě vyřezával další píšťalku. „Nejsi nějaký smutný?“ šel kolem jeho dědeček, člen kruhu starších. „Trápí tě něco?“ „Víš, Velké Srdce, říkám si, jak…
Jak Havran stvořitel přinesl světlo

Jak Havran stvořitel přinesl světlo

Kdysi dávno, nějakou dobu po tom, co Havran stvořil souš, bylo na zemi tma a zima. Lidem a ostatním bytostem se špatně žilo. Havran to viděl a bylo mu lidí a ostatních bytostí líto. Rozhodl se proto, že najde světlo a přinese jej pro lidi a další bytosti. Létal dlouho…
Snová síť

Snová síť

Velmi dávno, když byl svět ještě mladý, byl jeden starý lakotský duchovní vůdce na vysoké hoře a měl vizi. V jeho vizi se mu v podobě pavouka objevil Iktomi – velký šprýmař, posměchář a učitel moudrosti. Iktomi s ním mluvil posvátným jazykem – svatou řečí, které mohou rozumět jen duchovní…
O starostech

O starostech

"Proč si to bílý člověk dělá pořád tak složité?" ptá se stará indiánská žena bílé přítelkyně. "Co myslíš?" otočí se žena překvapeně. "Ty vaše věčné starosti." "Prosím?" "Víš, co udělá zajíc, když se pase na louce a zavětří lišku? Stáhne rychle uši a čeká. Liška za moment proběhne, nevšimne si…
Učení Smrti

Učení Smrti

V jedné indiánské vesnici žil chlapec, kterému se říkalo Ten, který vidí. Vídal totiž věci, které ostatní jen tušili. Přinášel rodičům vzkazy od předků a odmalička vyprávěl o medvědovi, který mu pomáhá. Teprve šest zim přešlo, když si Ten, který vidí hrál u pramene a objevil se za ním stín.…
Zkouška tří sít

Zkouška tří sít

V jedné indiánské vesnici žil starý moudrý muž, kterému ostatní říkali Velké ucho. Tohle jméno mu dali lidé z jeho kmene proto, že uměl opravdu dobře naslouchat. Kdykoliv se někdo potřeboval svěřit se svým trápením, kdykoliv se někdo chtěl podělit o svou radost, vždycky nalezl soucitně a s láskou naslouchajícího…
Člověk s dobrým srdcem

Člověk s dobrým srdcem

Indiánský chlapec přišel za svou babičkou: "Jak poznám, že má člověk dobré srdce?" Ta se chvíli zamyslela a pak řekla: "Nepoznáš to podle toho, co kdo říká nebo jaký dělá dojem. Ale podle pocitu, který máš v jeho přítomnosti, když se sám ztišíš. To je důkaz. Protože nikdo není schopen…
Život po porodu

Život po porodu

"Stejně nerozumím, jak můžete věřit ve Velkého Ducha," říká bílý muž svému kamarádovi Indiánovi. "Vždyť ho nikdy nikdo neviděl." "Řeknu ti takový příběh," řekl Indián. "V bříšku těhotné ženy byla dvě miminka. První se druhého zeptalo: - Věříš v život po porodu? - Ano. Něco po porodu musí být. Možná…
Lapač snů

Lapač snů

Kdysi dávno, když se ještě na pláních Želvího ostrova, kterému dnes říkáme Severní Amerika, proháněla stáda bizonů, trápily malé děti noční můry. Jedna stará žena už se na to nemohla dívat, a protože indiáni považují za nemoc vše, co jim brání žít šťastný a spokojený život, zašla za místním medicinmanem…
Prasklina

Prasklina

Stará indiánská žena usedla k ohni a začala pomalu vyprávět. "Když jsem byla mladá, chodila jsem každý den s dvěma vědry pro vodu k jezeru. Jedno vědro bylo perfektní a přinesla jsem vždycky všechnu vodu a to druhé trochu protékalo. Chodila jsem tak mnoho let, když na mě protékající vědro…
Dva vlci

Dva vlci

Jeden večer vzal starý Indián svého vnuka a vyprávěl mu o bitvě, která probíhá v nitru každého člověka. Řekl mu, "Synku, ta bitva v každém z nás je bitva mezi dvěma vlky. Jeden je zlý. Je to vztek, závist, žárlivost, smutek, sobeckost, hrubost, nenávist, sebelítost, falešnost, namyšlenost a ego. Ten…
Nesuď, neznáš celý příběh

Nesuď, neznáš celý příběh

"V malé indiánské osadě žil starý muž se svým synem. Lidé k němu chodili pro radu, byl uznáván za nejmoudřejšího stařešinu až do dne, kdy se spustil řetěz podivuhodných událostí. Onoho dne se muž vydal na lov se synem a vrátil se s nádherným hříbětem, které přišlo o matku. Hříbě…
Ozvěna

Ozvěna

Indiánský chlapec se procházel v horách se svým otcem. Najednou klopýtl, spadl a zakřičel: "Aaaaaa!" Vedle bolesti zaslechl z hor hlas, který zopakoval: "Aaaaaa!" Ze zvědavosti se zeptal: "Kdo jsi?" A dostal odpověď: "Kdo jsi?" Pak zakřičel: "Já Tě slyším! Kdo ale jsi?" A hlas odpověděl: "Já Tě slyším! Kdo…
Hledání vize – Vision Quest®

Hledání vize – Vision Quest®

Součástí filosofie přírodních národů je snaha každého jedince o nalezení svého posvátného snu, životní vize, smyslu svého života, toho, s čím duše přichází na tento svět, aby to zde naplnila. Původní Američané mají pro posvátný rituál hledání své vize název Vision Quest®. Lidský druh po celou dobu jeho bytí od…
Co vlastně je a co není šamanismus?

Co vlastně je a co není šamanismus?

Šamanismus, jako bezesporu nejstarší praxe, umožňující pracovat s jinými realitami a s duchovním světem, je za ta léta obestřen celou řadou falešných mýtů a nepravdivých informací, které se staly běžnou součástí obecného povědomí. Svůj podíl na tom má - mimo jiné - i celá řada fundamentalistických ideologií a náboženství. Dovolte tedy nejprve stručně nastínit, co šamanismus není...
Foundation for Shamanic Studies: Šamanismus pro všední den

Foundation for Shamanic Studies: Šamanismus pro všední den

Slovo šaman má většina z nás spojené buď se šarlatánstvím a černou magií nebo s čímsi exkluzivním a exotickým. Jenže ani jedno ani druhé není pravda. O to, že se dnes nemusíme vydávat na výpravu do pralesů tajemné Amazonie a přesto můžeme - zcela seriózně - studovat šamanismus a jeho technikami prohlubovat vlastní sebepoznání i poznání Universa a zlepšovat své zdraví a kvalitu svého života i v naší běžné každodenní přítomnosti, se mimo jiné zasloužila také americká nadace The Foundation for Shamanic Studies profesora doktora Michaela Harnera.